Spagetti med valnötspesto och knapriga grönsaker
När man väl ha öppnat en pestoburk så måste den användas upp inom några dagar. Att blanda ner överbliven pesto med nykokt pasta är en riktig höjdare och så enkelt och snabblagat som det kan bli. Mycket bra vardagsmat med andra ord. Receptet som följer är helt vegetariskt men om du vill komplettera med något kött så passar strimlad kyckling perfekt till detta.
Du behöver detta till 2 portioner:
spagetti för två portioner, 6 tsk Jamie Olivers valnöt- och rödpaprikapesto, valfria grönsaker så som morot, majs, tomat, sockerärter, purjolök, ev. lite fetaosttärningar
Gör så här:
Koka upp pastan i rikligt saltat vatten. Skär grönsakerna i mindre bitar och fräs lite snabbt i matfett. Grönsaker så som majs, tomat och purjolök lägger du i på slutet då de behöver endast värmas upp. Salta och peppra.
Ta bort pastavattnet när spagettin är färdigkokt och blanda genast ner peston. Salta lite granna och häll upp pastan i två tallriakr. Häll över de frästa grönsakerna och strö över eventuellt några fetaosttärningar som en liten extra touch. Servera genast med en bit surdegsbröd. Peston som jag använde här är Jamie Olivers Valnöt- och Röd pesto. Jag fann den på matmässan som var i början av månaden, men den ska finnas i varje butik där Jamies produkter säljs. Jag rekommenderar den STARKT, den är sååå god. Jag gjorde några aptitretare med denna pesto och fick frågan från gästerna om vad det är som är smakar så gott? Kan den få bättre betyg?
ViktVäktarna
- mittWW Smartpoints BLÅ: 7 smartpoints per portion (fetaost ej inräknad)
- mittWW Smartpoints GRÖN: 7 smartpoints per portion (fetaost ej inräknad)
9 kommentarer
Pingback:
Tommy
Du hittar Jamies produkter här:
http://Www.tojaimport.se/butiker.htm
Åsa/ En Sida Med Mat
Ser underbart gott ut och valnötspesto låter supergott!
Men….jag hittar aldrig hans produkter i butikerna!
Inte ens på city gross… 🙁
viveca holmgren
tack för svar och tips.
blir köp nästa gång är i stan
Nadja
Toppen! Tack för dina tips, mycket bra!
Nadja
Rebecca
Några tips att använda peston till (när man liksom behöver använda upp den)
– Tillsammans med smörstekt gnocci + basilika.
– På ciabatta
– I köttfärssås
– På sallad
– Som täcke på fisk
eller snabbislunchen – en bruk stora vita bönor & ett par skedar pesto!
lite tips bara att använda peston till när fantasin är lite försvunnen!
Nadja
Jag kan rekommendera bland annat denna pesto, chili- och vitlökspesto (mycket smak!), hans pastasås Tomat- och Basilika samt Rosmarin & Röd lök, hans kryddor (min favorit är Timjan med havsalt och citron, som är perfekt till fisk). De är verkligen goda. Jag har även provat hans lasagneplattor och de är helt okej.
viveca holmgren
hur är jamies varor? är nyfiken vill inte betala de summorna om de inte är goda eller bra
Den Rockande Kocken
Ny chans att vinna hos Den Rockande Kocken, missa inte den pågående tävlingen… http://blog.godaremat.se/template_permalink.asp?id=266